ESTRAGON estragon

Estragon (Artemisia dracunculus) pochodzi ze środkowej Azji, prawdopodobnie z Syberii. Słowo dracunculus pochodzi od łacińskiego wyrazu draco i greckiego drakoon, gdyż w Średniowieczu rośliny tej używano do odstraszania różnych bestii i potworów.

Obecnie estragon jest głównie uprawiany w Europie (Francja i Hiszpania). Odmiana uprawiana we Francji jest słodsza od rosyjskiej. Jednakże o ile rosyjski estragon można z łatwością wysiewać z nasion, to francuski musi być sadzony z korzenia. Jako przyprawy używa się świeżych, suszonych lub pokruszonych długich, wąskich liści tej wieloletniej rośliny. Jednakże suszony estragon nie ma już wspaniałego aromatu świeżej przyprawy. Przyprawa ma lekko gorzki smak, przypominający anyż lub koper włoski. Jest szeroko stosowana w kuchni francuskiej do przyprawiania drobiu, warzyw, ryb i sosów (najsławniejszy chyba baérnaise). Nic więc dziwnego, iż Francuzi nazywają estragon królem przypraw. Estragon jest także podstawowym składnikiem różnych mieszanek smakowych, np. ziół prowansalskich, bouquet garni.

Estragon był używany przez starożytnych Greków w przypadku bólów zębów, w Średniowieczu leczono nim ukąszenia wężów, później był używany także do leczenia szkorbutu. Estragon jest bogaty w witaminy A i C. Wzmaga apetyt i ułatwia trawienie. Polecany jest osobom cierpiącym na reumatyzm, skazę moczanową i artretyzm.

Należy dodawać estragon z rozwagą, by nie zdominował smaku potrawy i zagłuszył innych przypraw. Jeśli dodajemy przyprawę podczas gotowania dania, najlepiej jest wsypać ją pod koniec gotowania, bowiem wysoka temperatura zabija jej smak.

A jak nazywają estragon inne narodowości?
Szwedzi Dragon
Niemcy Estragon
Holendrzy Drakebloed
Francuzi Estragon
Anglicy Tarragon
Hiszpanie Estragon
Portugalczycy Estrago
Włosi Estragon
Arabowie Turkhum
Chińczycy Ai hao


powrót na 
górę strony
 

poprzednia przyprawa     następna przyprawa

Copyright© Przystanek kulinarny 2000.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
O prawach autorskich.