CAMEMBERT
Camembert jest znany i produkowany w różnych zakątkach świata, jednak najlepszy pochodzi z... Camembert, miejscowości w Normandii i o jego wyskoiej jakości świadczy oznaczenie "Appellation d'Origine Controlée"(AOC) (podobnie jak w przypadku win francuskich).
[historia]
[postać]
[jakość]
[zastosowanie]
[przechowywanie]
[camembert a zdrowie]
HISTORIA
Z camembertem nierozłącznie jest związane nazwisko Marie Harel. Owa Francuzka podczas burzliwej Rewolucji
Francuskiej ukryła mnicha z Brie, który z wdzięczności zdradził jej sekret przyrządzanie tegoż sera. Jednakże tradycja wyrobu sera w okolicy Camembert sięgała roku 1680, stąd przypuszczenie, iż Harel dzięki pomocy mnicha jedynie ulepszyła recepturę.
Dzięki rozwojowi kolei możliwe stało się sprzedawanie sera na całym świecie. Problemem pozostawał transport. W 1890 roku francuski inżynier o nazwisku Ridel wymyślił dla camemberta drewniane pudełko, które od tamtego czasu kojarzy się z serem i ułatwia przewóz na duże odległości.
POSTAĆ
Ser jest miękki, okrągły, o niewielkiej (11-15 cm) średnicy, pokryty z zewnątrz cienką warstwą białej, jadalnej pleśni poprzecinaną niewielką liczbą żółtych lub czerwonych "niteczek". Sam ser ma kremową konsystencję i lekko żółty kolor. Brązowy kolor sera świadczy o jego starzeniu się. Wówczas zapach sera zaczyna przypominać woń amoniaku.
Camembert charakteryzuje się łagodnym, lekko słonym, zbliżonym do seru brie smakiem.
JAKOŚĆ
Najlepszy jest camembert produkowany wiosną, kiedy jakość mleka krowiego jest bardzo wysoka.
W 1909 roku w związku ze wzrostem produkcji camemberta o niskiej jakości poza granicami Francji i obawą o utratę klientów przez pierwotnych producentów powstał Syndicat des Fabricants du Véritable Camembert de Normandie, którego zadaniem była ochrona interesów producentów sera z Normandii.
Potwierdzeniem wysokiej jakości sera jest nadanie producentowi przez rząd francuski prawa do używania oznaczenia AOC (Appellation d'Origine Controlée). W czasie produkcji musi zostać spełnionych wiele warunków, np. temperatura mleka nie powinna przekraczać 37°C, nie można używać innego (np. mleko w proszku) niż naturalne mleka .
ZASTOSOWANIE
Doskonale smakuje z dodatkiem wingron, melona, szampana i win czerwonych (np. Beaujolais Nouveau, St Emilion, Bordeaux). Łatwo przyrządzić jest z niego przystawkę - na krakersy kładziemy po plasterku lub dwóch camemberta, posypujemy świeżymi ziołami i gotowe.
Często camembert wchodzi w skład deski serów.
Można go też użyć do zapiekanek i tostów - pod wpływem wysokiej temperatury camembert topi się.
PRZECHOWYWANIE
Żeby móc delektować się camembertem jak najdłużej, należy przechowywać go w lodówce w temperaturze 5-10*C. Jednakże najlepiej jest ser wyjąć z lodówki na ok. 30 min. przed planowanym spożycie, bowiem najlepiej smakuje w temperaturze 18-20°C.
Sera nie należy mrozić.
CAMEMBERT A ZDROWIE
Jak inne sery, camembert jest produktem dostarczającym organizmowi dużą porcję kalorii (zawiera co najmniej 45% tłuszczu), stąd jest przeciwwskazany dla osób odchudzających się.
Może się zdarzyć, iż w serze występuje nadmiar bakterii z grupy listeria monocytogenes (więcej niż 100/1 g), co jest niebezpieczne dla osób z osłabionym układem obronnym (dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze). Jednakże przypadki zatrucia są nader rzadkie, dzięki przestrzeganiu przez rolników i producentów zasad higieny.
Wspomniane bakterie są obecne w różnych innych produktach (np. mięso, owoce morza) w minimalnych ilościach.